U dřevěných krovů hodnotíme zdravotní stav konstrukce a její případné napadení dřevokazným hmyzem nebo houbami. Z dřevěných prvků krovu se odebírají malé kostky dřevní hmoty, které jsou kompletně laboratorně posuzovány. Tento posudek slouží k určení dalších postupů ( s ohledem na závažnost výskytu dřevokazných hub či hmyzu).
Je možné navrhnout chemickou sanaci dřeva vhodnými fungicidními a insekticidními prostředky. Další variantou je zpracování návrhu na záměnu části prvků tesařskými postupy, se statickým řešením daných problémů.
Konstrukce krovu je rovněž posuzována v souvislosti s provedením půdní vestavby, kdy dojde k přitížení dřevěných nosných prvků. Soustřeďujeme se na rozbor krovu nejen z hlediska výskytu dřevokazných činitelů, ale také z hlediska statického.
Seznámíme klienta také se stavem střešní krytiny a nadstřešních konstrukcí (komínové zdivo, komínové hlavy, komínové lávky, střešní svody a žlaby apod.).
Dokumentujeme i statické poruchy krovu a jeho mechanické poškození.
Při provádění prohlídky konstrukce krovu ověřujeme zdravotní stav dřevěných prvků celoplošně nejen v nejexponovanějších místech. V posudku je následně popsán způsob provedení krovu, styl stolice a vazby a mechanické závady zjištěné průzkumem.
Při intenzivním působení dřevokazných činitelů na konstrukci krovu může dojít k úplné destrukci dřevěných prvků. Ta potom vede k poruše statiky krovu a k následnému narušení střešního pláště.
Dříve, než je napadení viditelné, případně nevratné, odhalíme výskyt škůdců a navrhneme zákazníkovi způsob, jak minimalizovat škody způsobené dřevokaznými činiteli.